Gölgelerin Kaderi

"Yeter kaderimizi değiştirmeye bazen, onu sadece anlamaya çalışmak."

Soru/Cevap

Kitabın önsözünde yer veremediğim ancak okuyucuların merak edebileceğine inandığım bazı konuları aşağıda açıklamaya çalıştım.

 

“Gölgelerin Kaderi” romanının Yıldız Savaşları orijinal hikâyeleri ile ilişkisi nedir?

“Gölgelerin Kaderi” hikayesi, orijinal Yıldız Savaşları serisinin üçüncü bölümü (Sith’in İntikamı) esnasında gerçekleşen bazı olaylarla başlıyor. Dolayısıyla, orijinal yıldız savaşları hikâyesine paralel bir kurguya sahip. Diğer yandan orijinal filmlerdeki olaylara ve bazı orijinal karakterlere yer vermesine rağmen, tamamen yeni ana karakterlerin başından geçen bağımsız ve özgün bir hikâye.

 

Yıldız Savaşları orijinal hikâyelerine paralel hikâye yazmak etik midir?

Gölgelerin Kaderi” gibi yapıtlara dünyada hayran-kurgusu (fan-fiction) ismi veriliyor. Yıldız savaşları ya da bir başka eserin hayranları tarafından kurgulanmış hikâye ve benzeri yapıtlara verilen genel isim bu. Hayran-kurgusu ticari amaçla yapılmadığı sürece (aksi örnekler olsa da) eser sahipleri tarafından desteklenen bir şey. Lucas (ki artık yeni sahibi Disney) hayran-kurgusu eserlerin yazılmasına ve internette dağıtılmasına, ticari amaç güdülmemesi kesin koşuluyla, izin verdiğini açıklamıştı. Dolayısıyla bu ve benzeri eserler için kanuni ya da etik bir sıkıntımız yok, gönül rahatlığıyla indirip okuyabilirsiniz. Ancak “Gölgelerin Kaderi”ni basıp satmaya ya da internetten dağıtıp reklam geliri elde etmeye kalkışmayın. Zira hem yazarın emeğini çalmış olursunuz, hem de Yıldız Savaşları’nın tüm kanuni haklarına sahip şirketle ciddi sorun yaşarsınız.

 

“Gölgelerin Kaderi” bir masaüstü rol oyunu hikâyesinden ortaya çıkmış. O nasıl oluyor ki öyle?

Gölgelerin Kaderi” (önsözde de belirttiğim gibi) 2009 yılında başladığımız, yaklaşık bir yıl süren ve benim hikaye anlatıcılığını yaptığım bir masaüstü rol oyununun kitaplaşması sonucu ortaya çıktı. Hikâyede olanlar, bir parça değiştirmiş olsam da, bütünüyle o oyundan alınma. Dolayısıyla hikâyede okuyacağın ana karakterler sözünü ettiğim masaüstü rol oyunundaki karakterlerin isimleri. Özgün hikâye, yazdığım rol oyununun üstüne oyuncularımın katkıları ve benim kurgu sırasında eklediklerimden ortaya çıktı.
Masaüstü rol oyununun tam olarak ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Yaygın İngilizce ismiyle “role playing games” (RPG) ya da “fantasy role playing” (FRP), bir hikaye anlatıcısı ve oyuncular tarafından masa başında oynanan bir rol oyunudur. Bu konuda daha fazla bilgi için ufak bir google araştırması yapmanızı tavsiye ederim. Ya da sevgili dostum Şükrü’nün “Gölgelerin Kaderi”ni okuduktan sonra kaleme aldığı şu blog yazısına da gözatabilirsin. Hem FRP/RPG kavramlarını yeni başlayanların anlayacağı şekilde açıklamış, hem de sağolsun kitabı güzelce yorumlamış.

 

“Gölgelerin Kaderi” hikayesinin devamı var mı?

Aslında var. “Gölgelerin Kaderi”, yukarıda sözünü ettiğim masasüstü oyununun ilk bölümünün kitaplaştırılması sonucu ortaya çıktı. Masaüstü oyunu üç bölümden oluşuyor. İkinci bölümü de sevgili oyuncularımla oynadık ve sonlandırdık. Ancak bundan sonrasını kitaplaştırabilir miyim bilemiyorum. Umarım bunu yapacak vakit ve isteği bir gün kendimde bulabilirim.

 

“Gölgelerin Kaderi” herkesin okuyabileceği bir kitap mı?

Okuma zahmetini gösterenleri ne derece tatmin eder bilemiyorum ancak “Gölgelerin Kaderi”nin Yıldız Savaşları seven ya da sevmeyen herkesin ilgisini çekebileceğine inanıyorum. Yıldız Savaşları filmlerini izlemiş olmanız gerekmiyor. Diğer yandan Yıldız Savaşları sevenlerin filmlerdeki olaylarla da ilişki kurarak kitaptan daha çok keyif alacakları gerçeğini de teslim etmek gerekir sanırım.
Ne var ki bir konuda uyarı yapmak zorundayım. Roman içinde sadece bir kaç yerde bazı karakterlerin çirkin dil ve küfüre varan sert ifadeler kullandığını göreceksiniz. Bu sebeple küçük çocukların bu kitabı ailelerinin gözetiminde okumasını tavsiye ediyorum. Söz konusu çirkin dili yumuşatmayı ya da kitaptan çıkarmayı düşündüm. Ancak öyle yaparsam, bu dili kullanan karakterlerin inandırcılığını yitireceklerine inandığım için şu anki şekliyle bırakmaya karar verdim.